Naši pejsci jak je neznáme!!

27. listopadu 2007 v 11:47 |  Referátky

Naši pejsci jak je neznáme

Předchůdce psů

První známky psí rodiny, se datují do doby před 38 miliony lety. Rodina psovitých šelem zahrnuje různá psovitá stvoření, z nichž nejznámější jsou vlci, lišky, šakali, kojoti, psi dingo a divocí psi. Vědci neustále spekulují o tom, která psovitá šelma byla domestikována a vzešel z ní pes domácí. Nejpravděpodobnějšími kandidáty jsou vlk a šakal.
Předchůdcem psů bylo zvláštní, na stromech žijící zvíře zvané Miacis (viz obrázek). Žilo asi před čtyřiceti miliony lety. Je předchůdcem nejen všech šelem psovitých, ale i medvědovitých a kočkovitých. Vývojová větev, která pak pokračovala ke psům, pokračuje zvířetem zvaným Cynoditis, které žilo asi před dvanácti miliony lety. Bylo už lépe vybaveno pro běh. Dalším následovníkem byl Tomarcus, ze kterého se vyvinuly všechny dnešní psovité šelmy. Byl hodně podobný dnešnímu psu, údajně byl však méně inteligentní.
První psi
Lidových pohádek o prvním psovi existuje mnoho. Podle Indiánů z kmene Kato v Kalifornii byl svět stvořen bohem Nagaichem. Ten pak procházel po novém světě a tvořil všechny věci i živé bytosti. Muže a ženu, potoky a řeky, pak všechna zvířata. Všechna kromě psa. Pes provázel Nagaicha už od první procházky - Bůh už psa měl. Pes tu byl odjakživa.
Kouzlo této pověsti spočívá právě v její částečné pravdivosti - spojení člověka a psa je skutečně starší, než nejranější známky civilizace. K domestikaci psa došlo několik tisíc let před zdomácněním dalších druhů zvířat (ovcí, koz, skotu nebo sobů).
První nepochybnou stopou je zkamenělina domestikovaného psa stará asi čtrnáct tisíc let, nalezená v jeskyni na území dnešního Iráku. Tento pes byl společníkem lidí žijících v paleolitu (starší doba kamenná). Čelist tohoto psa byla natolik podobná čelisti dnešního psa, že se nejdříve archeologové domnívali, že se do jeskyně zatoulal soudobý pes a zemřel tam. Stáří kosti se pak odhalilo technikou datování podle obsahu fluoru.
Do stejného období patří i nález z jižní Evropy, kde šlo o kostru dívky doby kamenné, kolem jejíhož těla byli uloženi čtyři psi. Další nálezy dokládající spojení lidí a psů pocházejí z Ameriky, Dánska, Číny a Sibiře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaOficialní video ze Breaking Dawn (Rozbřesk)