Marco Polo

30. října 2007 v 20:22 |  Referátky
Marco Polo a jeho cestovatelský život
Marco Polo byl prvním evropským cestovatelem v pravém slova smyslu. Podnikl cestu z Benátek až do Číny. Jeho pravdivému vyprávění, ale nikdo nevěřil a zemřel jako lhář a snílek.
Marco Polo, pozdější autor cestopisu, se narodil v roce 1254 v rodině benátského obchodníka. Cestovatelé byli i jeho otec Niccolo a strýc Mateo.
Marco se první výpravy dočkal v patnácti letech, výprava byla doprovázena dvěmi doktory teologie. Cesta přes horské plošiny a pohoří Asie trvala 4 roky, do Pekingu se dostali v roce 1275. Kubilaj mongolský chán je velkoryse přijal a všichni se stali státními úředníky. Marca, který se rychle naučil mongolsky a persky, si velmi oblíbil. Mladý Polo se seznámil s vyspělou civilizací, používající papírové peníze, dokonalý systém poslů, využívající uhlí a petrolej. Polo v úřadu inspektora procestoval téměř celou rozsáhlou mongolskou říši, strávil zde 17 let.
Všichni Polové už mysleli na návrat do Evropy,ale Kubilaj chtěl dále využívat jejich služeb. K návratu domů Polové využili svatbu chánovy dcery s perským vládcem. Po moři cestovali jižně z Číny okolo zadní Indie. Polo později ve své knize popsal bohatství Filipín, Jávy, Cejlonu, Indie. Z Cejlonu flotila pokračovala do Persie. Celá plavba trvala 2 roky. Z města Hormuz, kde přistáli se vydali po souši konečně do Evropy. Do Benátek se dostali v roce 1295. Později po návratu byl v jakési námořní bitvě mezi Janovany a Benátčany Polo zajat a strávil ve vězení tři roky.
Během svého nedobrovolného pobytu ve vězení nadiktoval svoje vzpomínky spoluvězni. Tak vznikl cestopis Milion. Propuštěn byl v roce 1299, žil do roku 1324, živil se dál jako obchodník.
V knize Milion popisuje tamější poměry, geografii. Kniha se setkala s velkým úspěchem, ale čtenáři nevěřili předloženým faktům.
Jeho cesta trvala 26let od roku 1269 do roku 1295, zpět do Benátek se však vrátil až roku 1299. Marco Polo se dožil se 70let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaOficialní video ze Breaking Dawn (Rozbřesk)